3 Yaş Etkinlik Önerileri… 3 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler…
3 Yaş Etkinlik Önerileri... 3 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler...

3 Yaş Bebeklerin Özellikleri

3 yaşındaki bebekler artık yürüyebilen ve daha çok hareket eden bebeklerdir. Yürümeye ve konuşmaya başlayan 3 yaşındaki bebekler etrafındakileri tanımak ister ve bu nedenle her şeyi kendileri yapmak istemektedir. Özellikle bu dönemde bebekler ben merkezci ve inatçılardır. 3 yaşındaki bebeklere anlatılan her şey bebekler tarafından anlaşılır. 

3 yaşındaki bebeklerin hayal dünyası gelişmeye başlar ve bu anlamda sürekli sorular sorarlar. Her şeyi ellemek ve dolapları keşfetmek için karıştırmak bu dönemdeki bebeklerin en çok yatıkları şeylerden birisidir. Bu özelliklere sahip olan 3 yaşındaki bebekler için anlayışlı ve dikkatli davranmak bebeklerin sağlığı için çok önemlidir. Bununla birlikte 3 yaşındaki bebekler ile yapılacak etkinlikleri de bilmek oldukça önemlidir.

3 Yaş Etkinlik Önerileri

3 yaşındaki bebekler için yaratıcılığını geliştirmek için evlerde yapılacak birçok etkinlik bulunmaktadır. Çocukların hayal gücünü geliştirmek için oyun hamurları, yapbozlar ve legolar kullanılabilir. 3 yaşındaki bebekler için yaratıcılık sağlayan etkinlikler şunlardır:

– Bu dönemde yapılacak etkinliklerin başında oyun hamurları gelmektedir. Bu hamurlar ile çocukların yaratıcılığı geliştirilir ve motor becerilerinin gelişimi sağlanabilir.

 – Yapboz yapmak 3 yaşındaki bebeklerin yapabileceği etkinliklerden birisidir. Yapbozlar bebeklerin motor becerileri ile birlikte problem çözme yeteneklerini de geliştirmektedir.

 – Legolar ise yine çocukların motor becerilerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra legolardan şekil yapmak büyük ve küçük kavramlarını öğrenmek için oldukça önemlidir.

3 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler

3 yaşındaki bebekler için evde yapılacak pek çok sanatsal etkinlik bulunmaktadır. İnce motor becerileri, renkleri öğrenme, karar verme ve yenilikçi alanları için bu etkinliklerin faydası bulunmaktadır. Bu etkinlilerden bazıları şunlardır:

– Eğlenceli etkinliklerden birisi de patates baskısıdır. Evde var olan malzememeler ile bebeklerle birlikte bu etkinliği yapabilir ve bebeklerin renklerini tanımasını sağlayabilirsiniz.

 – Evde yapılacak etkinliklerden birisi de makarna boyamadır. 

 – Dergi ve gazetelerden kesilen şekilleri bebeklerin sevdiği bir hayvan veya şeklin içerisine yerleştirmek de etkili bir aktivitedir. Bu çalışma bebeklerin şekil algısının, estetik anlayışının ve renk uyumunun gelişmesini sağlamaktadır.

 – Evde bulunan karton veya kağıtlar ile birlikte yapılacak etkinlikler bebeklerin ince motor becerilerini geliştirmektedir.

2 Yaş Etkinlik Önerileri... 2 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler...

2 Yaş Etkinlik Önerileri… 2 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler…