Açlık krizlerini önleyen 9 doyurucu yiyecek
Açlık krizlerini önleyen 9 doyurucu yiyecek

PATATES 
Patates, 38 yaygın gıdanın doygunluk indeksini ölçen Avustralya’da yapılan araştırmada en doyurucu gıda seçildi. Kalorisi ölçülen diğer tüm yiyeceklerle karşılaştırıldığında patates, sizi açlık krizlerinden daha çok uzak tutabilir ve tok hissetmenize yardımcı olabilir. 

YULAF EZMESİ 
Sabahları yulaf ezmesi gibi sıcak bir kahvaltı hazırlamaktan sizi alıkoyan yoğun bir programınız olabilir, ancak bunun kolay bir yolu var! Yulaf, süt ve tercih ettiğiniz aromaları bir kap içinde birleştirerek gece boyunca bekletebilirsiniz. Güne dolgun bir başlangıç yapmak için bir gecede buzdolabına koyun.

 PATLAMIŞ MISIR 
Karbonhidrat açısından zengin bir atıştırmalık olduğu için patlamış mısırdan uzak durmayın. Taze patlamış mısır, lif açısından zengin olmasının yanı sıra, meyve veya sebzelerden daha fazla polifenol içerir. 

 PORTAKAL 
Aslında C vitamini için en iyi besin olmasa da portakal hala atıştırma için iyi bir seçimdir. Portakal suyu yerine bütün bir portakal tükettiğinizden emin olun. Meyvenin içindeki kan şekerini dengeleyen lif, doygun hissetmenin anahtarıdır ve bu lif genellikle suyu sıkılınca kaybolur. 

TAM BUĞDAYLI MAKARNA 
Tam buğday çeşitlerinin beyaz makarnadan daha doyurucu olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz, ancak şaşırtıcı bir sağlık yararı arıyorsanız, makarnanızı soğuk yemeyi deneyin. Makarna salatası gibi soğutulmuş erişte tüketmek, dirençli nişasta içeriğini artırmaya yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, toplam günlük karbonhidratlarınızın yüzde 5,4’ü ile ikame edildiğinde, bu besin aslında yağ yakımını artırabilir.

 BİFTEK 
Biftek, tokluk hissi veren gıdalar arasında. Bifteğin yanında sağlıklı bir yeşillik tükettiğinizden emin olun. Böylece doygun hissedecek ve atıştırma ihtiyacı duymayacaksınız.

FASULYE 
Obesity’de yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük bir porsiyon fasulye (yaklaşık 3/4 fincan ila 1 fincan), yüzde 31’e kadar daha dolgun hissetmenize yardımcı olabilir.

 ÜZÜM 
Diyetinizden ödün vermeden tatlı isteğinizi bastırmak istiyorsanız, üzüm tam size göre! Hemen hemen her yiyeceğin içine üzüm karıştırabilirsiniz. 

YUMURTA 
Bilim, salatanızda yumurta yemeye başlamanızı istiyor. Çiğ sebzelere pişmiş bir yumurta eklemek, vücudunuzun sebzelerdeki yağda çözünen besinleri emmesine yardımcı olarak mümkün olan en besleyici gücü vermelerini sağlayacaktır.