Aile ilişkilerini güçlendiren 5 yöntem
Aile ilişkilerini güçlendiren 5 yöntem

Ailemiz ile doğru bir iletişim içerisinde olduğumuzda bizlere çok iyi arkadaş ve yol gösterici olabilirler. Aile ile her zaman iyi geçinebilmek kolay olmasa da onlarla ilişkileri kuvvetlendirecek birkaç yöntem var. İşte onlardan bazıları…

BİRLİKTE ZAMAN GEÇİRİN

Ailenize ne yazık ki her zaman yeteri kadar vakit ayıramıyor olabilirsiniz. İş hayatınızın yoğunluğu ya da sosyal çevrenizin yoğunluğu ailenize vakit ayırmanıza engel oluyor olabilir. Ancak onlara vakit ayırmadığınız zaman aranızdaki ilişkilerin zedelenmesine sebep oluyor olabilirsiniz.

Ailenizle birlikte yapabilecek aktiviteler bularak onlarla keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Bunu yaparak aileniz hakkında neyi sevip neyi sevmediğini, keyif aldığı aktiviteleri öğrenebilirsiniz. Ailenize düzenli olarak vakit ayırmak bağlarınızın güçlenmesini sağlar.

AİLENİZE İLGİ GÖSTERİN

Aileniz sizinle konuşmaya çalıştığında onları mutlaka ilgi ile dinleyin. Fikirlerini değer verin ve onların söylemlerini önemsediğinizi gösterin.

Aileniz sizinle konuşmaya çalıştığında onlara bakın, sözlerini bölmeyin ve cevap verirken geçiştirmek yerine daha düzgün bir dille cevap verin. Onlara karşı nazik ve ilgili davrandığınızda aranızdaki ilişki her zaman daha güzel olacaktır.

SORUNLARI KONUŞARAK ÇÖZÜN

Ailenizle aranızda bir sorun varsa bunu tartışarak ya da kavga ederek değil konuşarak çözüme kavuşturmaya çalışın. Bir kavga esnasında söylediklerinizin yaratacağı etkileri düşünmeden konuşmak olumsuz gelişmelerin yaşanmasına sebep oluyor.

Herhangi bir konuda tartışmadan önce, düşünmek için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Sakinleştikten sonra ailenizle güzelce konuşarak sorunlarınızı dile getirin. Böylelikle daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

AİLENİZE KARŞI KİN DUYMAYIN

Ailenizle birbirine karşı yalan söylemiş olabilirsiniz. Hatta zaman içerisinde birbirinizi kırmış, üzmüş ya da verdiğiniz sözleri tutamamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda geçmişe takılıp kalmak yerine ailenizi affetmeye çalışın.

Affetmek kolay bir davranış değildir. Ancak söz konusu aileniz olduğunda bu konuda biraz daha esnek olmanız faydalı olabilir. Böylelikle negatif düşüncelerden arınmış olursunuz.

DUYGULARINIZI AİLENİZLE PAYLAŞIN

Kendi duygu ve düşüncelerinizi ailenizden asla saklamayın. İş ya da özel hayatınızda sorunlar yaşadığınızda bu durumu onlarla paylaşın.

Sorunların çözümü için tavsiyeler isteyin. Konu ne olursa olsun konuşmak ve ailenizle paylaşmak ilişkilerinizi olduğundan daha da güçlü hale getirir. Böylece ailenizle aranızda bir güven bağı da oluşturmaya başlayabilirsiniz.