Çocuklarda ağız kokusuna dikkat! Sinüzit olabilir…
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat! Sinüzit olabilir...

Erişkinlerde çok iyi bilinen “sinüzit” hastalığı çocuklarda da sık rastlanan, önemli bir hastalık. Fakat çoğu kez gözden kaçırılarak ihmal edilebiliyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal çocuklarda sinüzit hakkında önemli bilgiler verdi.

SİNÜZİT NEDİR?

‘Yüz kemikleri arasına yerleşmiş olan havalı boşlukların (sinüslerin) iltihaplanmasıyla ortaya çıkan enfeksiyona sinüzit deniyor. Sinüzitin akut ve kronik (müzmin) olmak üzere iki tipi var. Akut sinüzitte; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerin etrafında ağrı, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı, ateş belirtileri bulunabilir. Kronik sinüzitte ise bu belirtilerden ziyade koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı ve yerleşmiş bir baş ağrısı daha sık görülüyor. Üç aydan daha uzun süren bir sinüzit kronikleşmiş sinüzit anlamına geliyor.

Burunda tıkanıklığı olan kişiler risk altında. Burun kemiğinin eğri ya da kırık olması, burun etlerinin aşırı büyümesi, polip varlığı sinüzite karşı kişiyi daha hassas hale getiriyor. Alerjisi olanlarda da sinüzit sık görülüyor.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, “eğer nezle, grip bir kişide bir haftadan daha fazla sürüyorsa bu durum büyük ihtimalle sinüzittir.” diyor. Özellikle hafif nezle grip hali varken uçak seyahatlerini kesinlikle önermiyoruz, bu şekilde basınç değişikliği yaratan durumlar sinüzit gelişimini kolaylaştırıyor” diye ekliyor. Ayrıca sigara içmek de sinüziti artırıyor.

ÇOCUKLARDA SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuklar da sinüzit geçirebiliyor. Belirtileri çocuğun yaşına göre farklılık göstermekle birlikte, 5 yaşın altındaki çocuklarda baş ağrısını nadir görülüyor. Büyük çocuklarda ise sinüzitte baş ağrısı daha sık oluyor.

Özellikle gece öksürmeleri, geniz akıntısı ve ağız kokusu olan çocuklarda, 10 günden uzun süren burun akıntısı da mevcutsa sinüzit ihtimali akla gelmelidir.” diyen KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Baykal, ”İnatçı ve geçmeyen öksürük sinüzitte geniz akıntısına bağlıdır. Öksürükle birlikte sarı, yeşil burun akıntısı da vardır. Sinüzitte geniz akıntısına bağlı ağız kokusu olabilir. Kişi genellikle dilinde pas tadı olduğunu zanneder, başkası söylemediği takdirde ağız kokusunun farkına varmaz.” diye ekliyor.

SİNÜZİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Baykal, sinüzit tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor:

“Sinüzit tedavisinde ilk seçenek ilaçla tedavidir. Bu amaçla antibiyotikler, burun akıntısı ve burun içindeki dokuların şişliğini azaltan ilaçlar (dekonjestanlar) ve üst solunum yollarını temizleyen buradaki koyu salgıları azaltan ilaçlar birlikte kullanılır. Son zamanlarda özellikle çocuklarda sinüzite bağlı gelişen komplikasyonlara oldukça sık rastlamaya başladık. Göz çevresinde ve göz kapaklarında kızarıklık ve şişlik geliştiğinde iltihabın göze yayıldığını ve göz de ciddi hasar yapabileceğini unutmamak lazım. Bu durumda çocuğunuzu mutlaka acil olarak KBB doktoruna götürmelisiniz. Erişkinler için de bu durum geçerlidir. 7 günü geçen koyu renkli burun akıntısı, yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı olan hastalarda antibiyotik tedavisi 10-14 gün süreyle mutlaka uygulanmalıdır.”

Op. Dr. Bahadır Baykal, ameliyat gerektirebilecek ileri vakalar hakkında ise şu bilgileri verdi:

”Akut sinüzitler de komplikasyon gelişmediği sürece ameliyata çok nadir gereksinim duyulur. Eğer kişi uzun süren ilaç tedavisinden fayda görmemiş ve sinüziti kronikleşmişse ameliyat alternatif bir yöntem olarak düşünülmelidir. Tomografi ile kronik sinüzitinin değerlendirilmesi yapılan hastanın,burun kemiği eğriliği, burun eti büyümesi yada polipi varsa sinüzitle beraber bunlarda tedavi edilmelidir.”.