D vitamini ve kalsiyum şart!
D vitamini ve kalsiyum şart!

“Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla Kızılay Bakım Zeynep M. Nedim Oyvar Huzurevi sakinlerine özel bir etkinlik gerçekleştirildi. Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, D vitamini ve sağlıklı beslenme konulu seminerde huzurevi sakinlerinin tüm sorularını cevapladı.

Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, ileri yaşlarda daha sağlıklı olmanın yolunun kalsiyum ve D vitaminini yeterli miktarda almaktan geçtiğini vurguladı. Prof. Garipağaoğlu, “Kalsiyum denilince akla süt, peynir; D vitamini deyince güneş gelir. Her gün yetişkin yaştaki birinin 1000 mg. kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bunu süt, yoğurt ve peynir olarak 3 ölçü şeklinde alabiliriz. Örneğin sabah 1 ölçü peynir, süt, öğlen bir kase yoğurt şeklinde olabilir.” dedi.

İleri yaştaki beslenmede protein ve kalsiyum deposu olarak peyniri sık tüketmemiz gerektiğini belirten Prof. Dr. Garipağaoğlu, peynirin İçerdiği kalsiyum, fosfor, sodyum ve klorid mineralleri nedeniyle osteoporoza karşı koruyucu olduğunu belirtti.

Kanser ve damar tıkanıklığı hastalıkları (inme), hipertansiyon, obezite ve insülin direncine karşı koruyucu olan peynir, ayrıca antioksidan (yaşlanma, kanser, iltihaplanma vb önleyici), antimikrobiyal (enfeksiyon önleyici), antiproliferatif (hücre çoğalması ve büyümesini önleyici) özellikler taşıyor.

İleri yaşta aynı zamanda güneş ışığı vitamini yani D vitamini de gerekiyor. Güneş ışığı kemikleri koruyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Özellikle 70 yaş üstünde D vitaminine çok fazla ihtiyaç var. Yaş ilerledikçe deri inceldiği ve güneşe az çıkıldığı için, ayrıca bağırsaklarda emilim azalması gibi sebepler yüzünden vücuda daha az D vitamini alınıyor.

Vücuda alınan kalsiyum, D vitamini aracılığıyla kemiklere yerleştiriliyor. Dolayısı ile vücutta D vitamini yetersiz ise kalsiyum görevini yapamıyor. Gelişmiş ülkelerde toplumun genel sağlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için besinler, D vitamini ile zenginleştiriliyor.

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yaşlı bireylerin yeterli ve dengeli beslenmelerinin yanı sıra fiziksel olarak da aktif olmalarının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.