Domatesin faydaları nelerdir? Domates hangi hastalığa iyi gelir?
Domatesin faydaları nelerdir? Domates hangi hastalığa iyi gelir?

DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR?
● Astıma iyi gelir.
● Kan yapıcı özelliği vardır.
● Susuzluğu giderir ve dinlendirici etkisi vardır.
● Bağışıklık sistemini korur.
● Kalp hastalıklarına karşı korur.
● Kanseri önleyici bir etkisi vardır.
● Katarakt hastalığı oluşumunu önler.
● Kötü kolesterolü önemli ölçüde düşürür.
● Tartar oluşumu ve diş çürümesi gibi riskleri azaltır.

 

DOMATES HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR?

İçinde yüzde 95 oranında su içeren domates, A, C ve likopen deposu ve yaz aylarının vazgeçilmezidir. Domates, günümüzde artık her mevsimde tüketilebilen bir sebze olsa da mevsiminde yani yaz aylarında bunu tüketmek, daha faydalıdır. Hücre oksidasyonunu engelleyen likopen içeren domates, kalp ve damar sağlığı açısından faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda domates, astıma iyi geliyor ve ayrıca kansere karşı etkili olduğunu kanıtlayan çeşitli araştırmalar yapılıyor. Yaz aylarında bol miktarda domates tüketmek, güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Domatesin içinde bulunan Niasin, E vitamini, B6 vitamini, folik asit, fosfor, magnezyum ve A vitamini yönünden de oldukça zengin bir besindir. Domatesin Hastalıklar Üzerinde Etkisi Domateslerde bulunan antioksidanlar, ölümcül hastalıklara yakalanma ihtimalini önemli ölçüde düşürür. Kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı önemli bir koruma sağlar.

● Domates kanseri önlemeye yardımcı olur. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, domateslerdeki likopen, kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Likopen, karotenoid ailesine ait olan bir antioksidandır. Güçlü antioksidan özellikleri, farklı sebeplerden dolayı vücudumuzda üretilen serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.
● Domates kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Domateslerdeki likopen miktarının kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir. Aynı zamanda domates, potasyum ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Bunun asıl nedeni ise, potasyumun sodyumun etkisini azaltmasıdır. Potasyum kan damarlarınızın duvarlarında ortaya çıkan gerilimi hafifleterek kan basıncını önemli ölçüde azaltır.
● Domates sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Domatesler, sindirim sularının önemli bir bileşeni olan ve çok etkili klorür kaynakları arasında yer alan bir besindir.
● Domates, çoğu cilt bakımı ürününde kullanılan bir bileşendir. Sivilceleri tedavi etmeye, büyük gözenekleri iyileştirmeye, donuk cildi canlandırmaya ve güneş yanıklarını yatıştırmaya yardımcı olur.
● Domates, meyvenin dokusu ya da içerdikleri asitlerin dudaklara ve ağza kan pompalaması ile birlikte aynı zamanda kan akışını uyarmasından dolayı “aşk elması” olarak isim verilir
. ● Sigaradan kaynaklanan hasarı onarmaya yardımcı olur. Domateslerde bulunan klorojenik asit ve kumarik asit sigaralarda yer alan ana kanserojen olan maddesi nitrozaminlere karşı savaşır.
● Domates, pek çok güzellik ürününde kullanılarak saç ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
● Domates, tokluk hissini arttırır ve bu sebeple kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında yer alır. Domatesin Zararları Domatesin yaprakları, tüketim için uygun değildir. Bu yaprakların, büyük oranda zehirlenmeye neden olduğu bilinir. Bazı araştırmalara göre domateslerin mide kanserini önlemede etkili olduğu biliniyor. Bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olan domates, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Aynı zamanda domates hariç, bitkinin diğer kalan tüm bölümleri çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Domates yaprağı zehirlenmesi meydana gelebilir. Bu zehirlenmenin en çok dikkat çeken semptomları arasında boğaz ve ağızda ciddi tahriş, baş ağrısı, baş dönmesi ve ciddi vakalarda ölüm meydana geliyor.