Hipospadias Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Hipospadias Tanısı Nasıl Konulur?
Hipospadias Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Hipospadias Tanısı Nasıl Konulur?

Hipospadias Nedir?

Yeni doğan erkek çocuklarda görülen doğumsal bir hastalık olarak hipospadias hastalığı öne çıkıyor. Normalde peniste idrar kanalı ile penis ucu aynı noktada birleşir. Yani idrar kanalı penis ucuna kadar ulaşır. Bu sayede çocuklar idrarını rahat bir şekilde ve sorunsuz yapabilmektedir. Hipospadias hastalığı yaşayan çocuklarda ise idrar kanalı penis başı ucuna kadar yetişmez. O yüzden idrar kanalının sonlandığı nokta ile penis ucu arasında herhangi bir bağlantı bulunmaz. Bu durum ciddi noktaları ulaştığı takdirde idrar kanalı daha geride olabilir. Fakat bu hastalık daha çok penis başı ucuna yakın bir noktada oluşan hastalık şeklinde ortaya çıkar.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir?

Belli başlı bazı hususlara dikkat etmek suretiyle hipospadia hastalığı anlaşılabilmektedir.

– İdrar kanalı (üretra) penisin alt yüzü ile beraber daha geride bulunması
– Penis başının yassılaşma durumu
– Sünnet derisinin penis başının alt kısmında oluşmama sorunu
– Ereksiyon söz konusu olduğunda penis başının aşağı doğru kıvrılması
– Bu sorunu yaşayan çocukların karşıya doğru işeyememesi ve ayaklarına doğru yapmaları
– İdrar kanalı çok geride olan kişilerde zamanında tedavi edilmezse yetişkinlik döneminde cinsel sorunların ortaya çıkması

Bu gibi belirtilerin bazıları söz konusu olduğu zaman uzman bir doktor kontrolü altında tetkikler yapılarak teşhisin ortaya çıkarılması gerekir. Bu sayede gerekli tedavi yöntemleri ele alınmak suretiyle, erken vakitte yapılacak müdahale ile sorun ortadan tam bir şekilde kaldırılabilir.

Hipospadias Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hipospadias hastalığının en önemli tedavisi cerrahi müdahaledir. Operasyon esnasında penis başının aşağı doğru kıvrılmasına sebep olan, ‘kordi’ adıyla bilinen fibrotik bant temizlenir. Bu sayede idrar yapılmak istendiği zaman penis aşağı doğru kıvrılmaz ve düzgün bir şekilde yapılabilir. Özellikle yapılan cerrahi müdahale ile idrar kanalının eksik kaldığı kısma müdahale edilir ve bu bölgedeki eksiklik giderilir. Böylece yeni idrar kanalı oluşturulur ve aynı zamanda yassılaşmış penis başı düzeltilir. Bu sayede hem fonksiyonel hem de estetik açıdan işlevsel hale gelecek bir noktaya ulaştırılır. Bu konuda pek çok farklı teknik uygulanması gerektiği için, değişik uzmanlık alanlarına sahip doktorlar operasyonda yer alır.

Hipospadias Tanısı Nasıl Konulur?

Gebelik esnasında ultrason ile birlikte doğum öncesi tanı koymak mümkün. Böylece konulacak tanıdan sonra hızlı bir müdahale gerçekleştirilebilir ve sorun ortadan kaldırılabilir. Eğer bu şekilde tanı konulamaz ise doğumun ardından yapılacak klinik tetkikler neticesinde teşhis kolaylıkla konulabilmektedir. Nadir de olsa e hipospadiaslı çocuklarda sünnet derisi normal olabilir. Yani tam görünür. Böyle durumlarda ise idrar kanalı penis başına yakın olan hipospadias sorunu olan çocuklarda tanı koyma zor olabilir. Böyle durumlarda ise daha detaylı bir inceleme yapılması gerekmektedir.

Hipospadias Hastalığı İçin Cerrahi Müdahale Sonrası Sonuçlar

Hipospadias hastalığı yaşayan erkek çocukları için cerrahi müdahale sonrası hem estetik hem fonksiyonel açıdan olumlu neticeler ortaya çıkar. Genel olarak bu hastalığı taşıyan çocukların %90’ı yapılacak operasyonel müdahale ile normal yaşantısına döner. Ancak mutlaka bu konuda uzman kişilerin süreci başından sonuna kadar yönetmesi büyük bir öneme sahiptir. Ehli olmayan ve tecrübesi bulunmayan kişilerin müdahalesi neticesinde komplikasyonlar meydana gelebilir. Zira hem estetik hem fonksiyonel açıdan ele alındığı için, farklı uzmanlık alanlarına sahip deneyimli doktorlar ameliyatta yer almalıdır.

Hipospadias Hastalığı Psikolojik Açıdan Etki Yaratır mı?

Anne ile babaların en çok merak ettiği konular içerisinde hipospadias hastalığı sonrası psikolojik etkilerinin ortaya çıkıp çıkmamasıdır. Yaşa geçmeden erken vakitte ele alınacak olan operasyonel müdahale tek seferde başarı elde etme imkanı verir. Ancak ileri yaşlarda ise birkaç defa müdahale ile psikolojik etkiler ortaya çıkabilmektedir. O yüzden psikolojik açıdan kişinin olumsuz yönde etkilenmemesi adına, doğumdan hemen sonra cerrahi müdahalenin yapılması büyük bir öneme sahiptir.