İdrar kaçırma problemi mutlaka ameliyat gerektirir mi?
İdrar kaçırma problemi mutlaka ameliyat gerektirir mi?

Anatomik farklılıklardan dolayı erkekleri ve kadınları etkileyen problemler farklıdır. Erkekler iyi huylu prostat hiperplazisi ve buna bağlı yan etkilerden muzdarip olmakla birlikte, kadınlar idrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır.

Üriner inkontinans (UI), yani kontrolsüz idrar kaybı, yaşamları boyunca kadınların yüzde 50’sini etkiler. Günlük yaşamınızda büyük bir aksamalara neden olabilir ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde düşürebilir. Üriner inkontinansı tedavi edecek cerrahi seçenekler olsa da, daha az invaziv, minimum riskli bir tedavi yöntemi uygulamak her zaman daha iyidir.

İdrar kaçırma problemi nedir?

Üriner inkontinans problemi oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Egzersiz, öksürme, gülme veya diğer karın içi basıncını artıran faaliyetlerden kaynaklanabilir. Diğer bir türünde de, idrar kaçırmadan hemen önce güçlü veya ani bir idrara çıkma ihtiyacı hissederek UI yaşayabilir. Yaşadığınız üriner inkontinans türü ne olursa olsun, duygusal sağlığınız üzerinde zararlı etkileri olabilir. Kadınları etkileyen en yaygın üriner inkontinans türleri arasında stres inkontinans, urge inkontinans (aşırı aktif mesane olarak da bilinir) veya karışık inkontinans bulunur.

Anatomik farklılıklar, hamilelik ve doğum ve menopoz nedeniyle kadınlar, erkeklerden daha sık UI yaşarlar. Kadınlar ayrıca multipl skleroz, felç, doğum kusurları, nörolojik bozukluklar veya yaralanmalar ve genel yaşlanma eyleminden UI yaşanabilir. Üriner inkontinans yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, doğru tanıyı almak, altta yatan koşulları tedavi etmek ve size uygun bir tedavi planı bulmak için doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavi seçenekleri nelerdir?

Kadınlarda üriner inkontinansı ameliyatsız tedavi etmenin çeşitli yolları var. Tedaviler, yaşam tarzı değişiklikleriyle başlar ve kişiye özel olarak planlanır.

Planlı idrara çıkma

Planlı idrara çıkma, gün boyunca düzenli aralıklarla mesanenizi boşaltma pratiğini içerir. Planlı idrara çıkma, acil inkontinans ataklarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bunun için gün boyunca her üç ila dört saatte tuvalete çıkarak başlayabilirsiniz.

Kilo verme

Obezite birtakım sorunlara yol açar. Üriner inkontinans geliştirme riski ile birlikte kronik durumlar ve kanser riskini artırabilir. İdrar kaçırma sıklıkla altta yatan bir nedenin belirtisi olabileceğinden, kilo vermek hayatınızın tüm alanlarını iyileştirebilecek sağlıklı adımlar atmanın en etkili yoludur. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir ve idrar kaçırma problemi azaltılabilir.

Pelvik taban egzersizleri

UI tedavisine yardımcı olmak için egzersiz yapılabilir, bu egzersizler genellikle Kegel olarak bilinen pelvik taban egzersizleridir. Kegel egzersizi için idrara akışı ara ara durdurarak çıkabilirsiniz. İdrar yapmayı durdurmak için kullanacağınız kasları sıkın ve yaklaşık beş saniye tutun, ardından beş saniye gevşeyin. Her gün 10 saniyelik üç set yapmaya çalışın.

Mesane eğitimi

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi için bir diğer seçenek de mesane eğitimidir. Mesane eğitimi, daha fazla idrar tutmak için mesanenin yeniden eğitilmesini içerir. Herhangi bir dürtüyü kontrol etmeye yardımcı olmak için belirli stratejilerin yanı sıra kontrollü idrara çıkmayı içerir. Amaç, yavaş başlamak ve kasları aşırı zorlamadan egzersiz yapmak için yukarı doğru ilerlemektir.

Topikal vajinal östrojen

Menopoza yakın üriner inkontinans yaşayan kadınlar, topikal vajinal östrojen tedavisinden fayda görebilir. Menopoz, kötüleşen UI semptomlarına katkıda bulunabilecek vajinal atrofiye (kuruluğa) neden olabilir. Bu ayrıca kuruluk nedeniyle fiziksel rahatsızlık veya ağrılı cinsel ilişkiyi de tedavi edilebilir.

Vajinal pesserler

Üriner inkontinans yaşayan kadınlara yardımcı olmak için giyilebilecek bazı cihazlar vardır. Vajinal pesser, silikondan yapılmış esnek bir cihazdır. Stres inkontinansını azaltmak veya ortadan kaldırmak için vajinaya takılması amaçlanmıştır. Üretra için destek görevi görür ve tüm gün kullanılarak idrar kaçırmayı azaltabilir.

Perkütan tibial sinir stimülasyonu

Perkütan tibial sinir stimülasyonu vücudunuzdaki belirli sinirlerin yakınına çok ince iğneler yerleştirmeyi içeren bir tedavi türüdür. Perkütan tibial sinir, ayak bileğinizin yakınında bulunur ve mesanenizi etkileyen sinirlerle bağlantılıdır. Bu siniri uyararak amaç, UI semptomlarınızı iyileştirmektir. Kalp piliniz varsa, herhangi bir enfeksiyondan muzdaripseniz veya ayak bileklerinizde veya çevresinde şiddetli şişlik varsa bu tedaviyi kullanmamalısınız.

Botoks

Botoks, idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar için de etkili bir tedavi seçeneğidir. UI tedavisi için botoksun sonuçları genellikle yaklaşık altı ay, bazen daha uzun sürer ve gerektiğinde tekrarlanabilir. Botoks, ameliyatsız tedavi seçenekleri arasında en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir.

İlaç tedavisi

Aşırı aktif mesanenin ekstra kas kasılmalarını bloke etmeye, mesane kaslarını kasarak idrar akışını sınırlamaya veya mesaneyi destekleyen dokuyu güçlendirmeye yardımcı olan bazı ilaçlar alınabilir. Doktorunuzun yazacağı ilaç, muzdarip olduğunuz üriner inkontinans tipine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.