Kan şekerini düzenleyen tarçının sahtesi beyin kanamasına davetiye çıkarıyor!
Kan şekerini düzenleyen tarçının sahtesi beyin kanamasına davetiye çıkarıyor!

Binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılan tarçının faydaları saymakla bitmiyor. Unutkanlıktan kilo vermeye, mide ağrısından akne tedavisine kadar birçok konuda şifa olan tarçının daha önce hiç duymadığınız pek çok kullanım alanı mevcut.

Ancak metabolizmayı güçlendiren, açlık duygusunu, tatlı yeme krizlerini baskılayan tarçının, sahtesi insan vücudu için zehir haline gelebiliyor. Doğru tüketildiğinde şifa olan tarçın, özellikle enfeksiyon hastalıkları için faydalı baharatlar arasında. Ancak gerçeği tüketilirse… Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabını Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’dan alıyoruz.

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kış aylarında sıkça tüketilen tarçının aşırı kullanılması halinde birtakım sağlık problemlerine yol açabileceğini belirtiyor. Bunda tarçında bulunan ‘kumarin’ adlı maddenin miktarının payı var. Kumarin, normalde kanı sulandıran bir madde. Gerçek tarçındaki kumarin maddesi güvenli bir madde. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, doktorlarına danışarak kullanabileceği miktarı bilirlerse, herhangi bir tehlikesi yok. Ancak piyasadaki sahte tarçınlar kumarinden yana zengin. Bu da beyin kanamasına davetiye çıkarıyor. Detaylarını Prof. Dr. Yeşilada’dan öğreniyoruz….

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kış aylarında sıkça tüketilen tarçının aşırı kullanılması halinde birtakım sağlık problemlerine yol açtığını belirtti. Yeşilada, “Tarçında bulunan ‘kumarin’ adlı madde kanı sulandırdığı için beyin kanamasına neden olabilir” dedi.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, tatlılarda ve içeceklerde kullanılan tarçının aşırı tüketimi konusunda uyarılarda bulundu. Piyasada son zamanlarda kalitesi düşük ve ucuz tarçınların kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Normalde ‘Seylan’ tarçını elde edilirken kabukları çıkarılıyor ve çıkarıldıktan sonra kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan sonra içteki ince kısım çıkarılıyor. İşte buradaki kumarin miktarı çok az. Ancak, şu an piyasada bulunan tarçınlar, Endonezya’dan veya Vietnam’dan geliyor. Bu tarçınlarda dıştaki ağacın mantar tabakasını kazımışlar, içteki kısmı çıkarmışlar ve dolayısıyla odun kısmı kalmış. Odun kıvrılmıyor. Bunda da aroma var ancak bunların içerisinde gramında 6.8 miligram kumarin bulunuyor” diye konuştu.

Eskiden sofralarda seylan tarçını kullanıldığını, bunun da Cinnamomum Ceylanici ağacı kabuklarından elde edildiğini kaydeden Yeşilada, “İç içe geçmiş ince dokusu ile taşıdığı az miktarda ‘öjenol’ ile o güzel koku ve aroma ortaya çıkıyor. Tarçın denildiğinde aklımıza ilk bu geliyor. Bu tarçının fiyatı da çok yüksek. Türkiye eskiden bunu kullanıyordu. Seylan tarçınının gramında 0,1 miligram kumarin var. O yüzden bu sağlık açısından risk oluşturmuyor. Çocuk ve yetişkinler başta olmak üzere herkes tatlılarına, içeceklerine rahatça ilave edebilir” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre kumarin miktarı kişinin kilosuna göre belirleniyor. 10 kg’ya en fazla 1 mg kumarin düşüyor. Buna göre 70 kiloluk bir insanın alabileceği en fazla kumarin miktarı 7 miligram. 50 kg olan bir kişi ise 5 mg’den fazla kumarin almamalı. Dolayısıyla gündelik aldığımız bu tarçınlar son derece risk içeriyor.

Medyada bazı kişiler tarçının kan şekerini dengelediği konusundaki bilimsel verilerden kaynaklanarak ‘muhallebinizin üzerine silme tarçın koyup öyle yiyin kan şekeriniz yükselmesin’ diyor. Bu durumda insanlar büyük bir risk altına giriyor. Çocuğunuza da bunu bu şekilde verdiğinizde daha büyük bir risk oluşuyor” diyor.

Alınması gereken kumarin miktarının insan kilosuyla orantılı olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yeşilada, “Doğru kullanım, 0,1 miligram bölü kilogram başı olarak hesaplanıyor. Yani 50 kiloluk bir insan için bu 5 miligrama denk geliyor. Bu risk de ülkemize kalitesiz tarçının gelmesiyle ortaya çıkıyor. İnsanların kullandıkları tarçına dikkat etmesi gerekli” diye konuştu.

İnsanların yaşamında kan sulandırıcıya ihtiyaç duyduğunu ve kumarinin güçlü bir kan sulandırıcı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, şöyle devam ediyor: “Tarçını dozunda kullanmak gerekiyor. Ama fazla ve yanlış kullandığınızda, hatta kan sulandırıcıyla beraber kullanıyorsanız hafif bir şekilde kafanızı bir yere vurduğunuzda dahi beyin kanaması geçirebilirsiniz. Kumarin ve kan sulandırıcıyı bir arada alıyorsanız bu durum yüksek riskli hale geliyor. Doğadaki her şeyi miktarında kullanmak gerekiyor. Fazla kullanımda vücutta karaciğerdeki enzimleri etkiliyor ve sizin aldığınız ilaçların daha fazla miktarda işlem görmeden kana geçmesine ve yan etkilerinin çıkmasına neden olabiliyor. Kan sulandırdığı için beyin kanaması, kanın durmaması gibi riskler ortaya çıkabiliyor. Bu bakımdan dikkatli olmak gerekli.”

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, baharatların bütün olarak kullanılması ve tarçının toz halinde kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü toz halindeki baharatlarda sahtekarlık daha çok yapılıyor. Buna göre Prof. Dr. Yeşilda, “kırmızı biberlere kiremit tozu, karabibere kurum koyuluyor” diyerek kullanıcılar için önemli bir püf noktası veriyor. Peki biz ne yapacağız? Prof. Dr. Yeşlada’nın önerisine göre baharatları bütün alarak elektrikli bir kahve değirmeninde bizim toz haline getirmemiz gerekiyor.

Toz tarçından şüpheleniyorsanız tentürdiyotu toz tarçının üzerine damlatın.
Eğer koyu mavi renk oluyorsa o kötü kaliteli tarçındır, kullanılmaması gerekir.