Miyom nedir, nasıl tedavi edilir?
Miyom nedir, nasıl tedavi edilir?

Miyom birçok kadının çok sık karşılaştığı kadın hastalıklarından birisidir ancak birçok kadın miyomlardan haberdar değildir. Bunun nedeni çoğu zaman herhangi bir ağrı veya belirtilere neden olmamasıdır.

Miyom, rahimde üreyebilen kas tümörleridir. Nadiren kansere dönüşürler ve eğer tanı konulursa kansere yakalanma riski de azaltılabilir. Miyomlar boyut, şekil ve konum bakımından çok fazla değişiklik gösterebilir. Rahimde, rahim duvarında veya yüzeyinde ortaya çıkabilirler. Rahme sap veya gövde benzeri bir yapıyla da bağlanabilirler.

Bazıları çok küçük olur, çıplak gözle görülemez. Bazı durumlarda ise rahmin boyutunu ve şeklini etkileyebilecek kadar büyüyebilir. Miyomlar genellikle 30 ile 40 yaşları arasındaki kadınlarda görülür; ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilirler.

Miyom belirtileri nelerdir?

Rutin doktor muayenesi yaptıran kadınlar miyomlarından haberdar olabilir. Muayene sırasında ultrason görüntülemesi yapılabilir. Olası bazı miyom belirtileri arasında ağır kanamalı ve ağrılı adet dönemleri, periyotlar arasında kanama, alt karın kesimlerinde basınç, ağrı veya dolgunluk, büyümüş karın veya rahim, kabızlık, sık sık idrara çıkmak ya da mesanenin boşalmasında güçlük çekmek, cinsel ilişki sırasında ağrı, düşük veya kısırlık yer alır.

Miyom neden oluşur?

Miyom oluşma sebebi tam olarak bilinmiyor. Hormonlar ve genetik, miyom oluşma olasılığını artırabilir. Östrojen ve progesteron, rahmin astarının (endometrium) her ay dönem boyunca kalınlaşmasını sağlayan hormonlardır. Ayrıca miyom büyümesini de etkilerler. Menopoz döneminde hormon üretimi yavaşlarsa, miyomlar genellikle büzüşür ve kısmen küçülebilir. Araştırmacılar, uterusta miyomlar ve normal hücreler arasında genetik farklılıklar buldular. Yaş ve ırk dışında, aile öyküsü gibi durumlar miyom geliştirme ihtimalini etkileyebilir. Anne veya kız kardeşte de varsa, miyom oluşma olasılığı daha yüksektir.

Eğer miyom çok küçükse veya menopoz durumu oluşmuşsa, herhangi bir belirti olmayabilir. Miyomlar menopoz sırasında ve sonrasında küçülebilir. Bunun nedeni, menopoza giren kadınların, miyom büyümesini uyaran hormon olan östrojen ve progesteron seviyelerinde bir düşüş yaşamasıdır.

Miyomların tanısı nasıl konur?

Doğru bir tanı için pelvik muayene yaptırmak için bir uzmana başvurmak gerekir. Bu muayene rahmin durumunu, büyüklüğünü ve şeklini kontrol etmek için kullanılır. Bunun için çeşitli testler uygulanabilir.

Ultrason ile rahim görüntülerini ekrana yansıtmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu, doktorun rahim iç yapılarını ve mevcut tüm miyomları görmesini sağlar. Ultrason çubuğunun vajinaya yerleştirildiği bir transvajinal ultrason, bu işlem sırasında uterusa daha yakın olduğundan daha net görüntüler sağlayabilir.

Pelvik MR testi ile rahim, yumurtalıklar ve diğer pelvik organların derinlemesine görüntülemesi sağlanır.

Miyomlar nasıl tedavi edilir?

Yaşa, miyomların büyüklüğüne ve genel sağlığa göre bir tedavi planı geliştirilmelidir. Tedavilerin bir kombinasyonu da uygulanabilir. Öncellikle medikal tedavi uygulanabilir ve ardından cerrahi tekniklerle tedavi edilebilir.

Çok büyük veya çoklu büyümeleri gidermek için ameliyat yapılabilir. Bu operasyon, myomektomi olarak bilinir. Abdominal myomektomi, rahme erişmek ve miyomları çıkarmak için karın bölgesinde büyük bir kesi yapılmasını içerir. Ameliyat, cerrahi aletlerin ve bir kameranın yerleştirildiği birkaç küçük kesi ile laparoskopik veya robotik olarak da yapılabilir. Durum kötüleşirse veya başka herhangi bir tedavi işe yaramazsa, histerektomi yapılabilir.

Kapalı miyom cerrahisinin avantajları nelerdir?

Kapalı miyom cerrahisinde birkaç küçük kesi uygulandığı için iyileşme süreci hızlı olur. Hastanede kalma süresi kısalır. Karın bölgesinde belirgin bir dikiş izi oluşma riski düşük olduğu için estetik açıdan memnuniyetin artmasını sağlar. Dikişler estetik olarak atılır ve genellikle bikini bölgesinin içerisine gizlenir.

Miyomlar küçük veya semptom üretmiyorlarsa tedaviye ihtiyaç duymayabilirler. Gebeyseniz ve miyomlarınız varsa, doktor kontrolünde takibe alınmanız gerekir. Çoğu durumda, miyomlar gebelik sırasında sorunlara neden olmaz. Gebe kalmayı ve miyom kontrolü düşünüyorsanız kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.