Spor sırasında kaybettiğiniz enerjiyi kazanmanın yolları
Spor sırasında kaybettiğiniz enerjiyi kazanmanın yolları

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmanın şart oluğunu belirten uzmanlar, yapılan egzersiz sonrasında kaybedilen enerjinin ve minerallerin bir su bardağı meyve suyu içerek geri alınabileceğini vurguluyor.

Vücudumuz egzersiz sırasında dinlenme durumuna göre çok daha fazla enerji harcıyor. Yapılan egzersiz türüne ve ortam sıcaklığına bağlı olarak vücutta belli miktardaki mineralin terle dışarı atıldığını söyleyen uzmanlar, kaybedilen enerji ve mineralleri yerine koyabilmek ve oluşan kas ağrılarını azaltabilmek için spor sonrası bir bardak meyve suyu tüketimini öneriyor.

Spor yaparken unutmamamız gereken bir şey var ki, vücudun sıvı ve elektrolit dengesini korumak. Çünkü spor sırasında terleme ile vücudumuz su kaybediyor. Spora dalıp su içmeden geçirilen birkaç saat sonrasında ise elektrolit dengesi bozulabiliyor. Bunun sonucu olarak halsizlik ve bitkinlik gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Spor sonrası yapılan 4 beslenme hatası!

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç: “Meyve suyu, vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine de katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda taze meyve sularında bulunan doğal şekerler verdiği enerji ile vücudun dinç kalmasına yardım eder” dedi.

Egzersiz yapanlar ve sporcular için önemli bir besin öğesi olan potasyumun sebze ve meyvelerde bolca bulunduğunu ifade eden İnanç açıklamasına, “Özellikle içilen bir bardak vişne, portakal ve kayısı suyu, günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor.” diyor. Bu nedenle egzersiz sonrasında taze meyve suyu tüketimi, kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konabilmesinde yardımcı oluyor.